Vítejte na stránkách fyzikální olympiády!
V roce 1959 byla založena soutěž Fyzikální olympiáda (FO) v Československu a v roce 1966 vznikla Mezinárodní fyzikální olympiády (MFO). Jedním z nejvýznamějších zakladatelů byl prof. Košťála, který se rozvoji FO a MFO se poté intenzivně věnoval až do konce života.
Fyzikální olympiádu byla zakložena nejen jako vrcholná soutěž středoškoláků, ale jde o celý promyšlený systém, který si klade za cíl vyhledávat a pěstovat talenty na fyziku již od 13. – 14. roku věku dítěte. Myšlenkou FO se začal zabývat již od roku 1954 (jistým vzorem mu byla již tehdy probíhající Matematická olympiá-da), zpočátku však nenašel dost potřebných spolupracovníků a tak první pokusné soutěže FO probíhaly až roce 1958 pro tehdejší kraje Olomoucký a Brněnský. V celostátním měřítku začala FO probíhat od školního roku 1959/60 již ve všech tehdejších středoškolských kategoriích A, B, C. Později se pod jeho vedením rozšířila i na dvě kategorie pro základní školy. Z politických důvodů nemohl vykonávat funkci předsedy ústředního výboru FO. Stal se jím až od roku 1966, kdy se projevilo jisté politické uvolnění (tuto funkci pak nepřetržitě vykoná-val až do roku 1977 a poté až do smrti pracoval jako předseda KV FO Jihomoravského kraje). Hned jak mu byla svěřena nejvyšší funkce v FO rozhodl se založit Mezinárodní fyzikální olympiádu. Oslovil prof. dr. Czeslawa Ścislowského ve Varšavě a prof. dr. Rezsö Kunfálviho v Budapešti a společně připravili konání první MFO ve Varšavě v roce 1967 za účasti pěti východoevropských států, druhá MFO se konala v r. 1968 v Budapešti. Třetí MFO v politicky složitém roce 1969 organizoval prof. Košťál v Brně.
Desátá MFO v roce 1977 se konala opět v Československu - v Hradci Králové. Brzo se k východoevropským zemím připojily i státy západní – Francie (1972), Spolková republika Německo (1974), Švédsko (1976), Finsko atd. Dnes se této prestižní mezinárodní soutěže zúčastňují řešitelé ze všech pěti kontinentů světa (např. 33. MFO v Indonésii v roce 2002 se zúčastnilo 298 studentů ze 67 zemí, na 35. MFO v Korejské republice v roce 2004 soutěžilo již 332 řešitelů z 71 zemí). Naši studenti se ve světové konkurenci vždy umísťují v první čtvrtině pořadí zúčastněných zemí. Za prvních dvanáct let existence České republiky, tj. od roku 1993, se Mezinárodních fyzikálních olympiád zú-častnilo celkem 60 českých studentů, z nichž 5 získalo zlatou medailí, 10 stříbrnou medaili, 20 bronzovou medaili a 19 soutěžících dostalo čestné uznání. Úspěšnost členů českého druž-stva na MFO se tak dá vyčíslit jako 90% a je tedy vynikající.