O SOČ

Středoškolská odborná činnost je dobrovolnou zájmovou činností žáků ze všech typů středních škol. Výsledkem je zpravidla samostatně vypracovaná teoretická práce, učební pomůcka, přístroj či zařízení. Výsledky svého bádání žák předkládá odborníkům k posouzení a následně je před odbornou porotou obhajuje.


Posláním středoškolské odborné činnosti je všestranně rozvíjet a podporovat odborné zájmy žáků, prohlubovat a rozšiřovat jejich odborné vědomosti a zkušenosti. SOČ by měla vést žáky k samostatnému tvořivému myšlení a aktivnímu řešení problémů, napomáhat vyhledávání nadaných žáků a podporovat jejich další odborný růst.


Pokud se zúčastníte SOČ, naučíte se samostatně pracovat a hledat potřebné informace v literatuře, sepsat vědecké pojednání o řešeném problému a při obhajobách se naučíte svou práci nejen srozumitelně vysvětlit porotě, ale i diskutovat a svou práci obhájit. Tyto zkušenosti se vám budou hodit nejen při maturitní zkoušce, ale i při přijímacích zkouškách na VŠ a vysokoškolském studiu (práce v SOČ rozsahem a zpracováním přibližně odpovídá bakalářské práci).


Žák pracuje pod vedením konzultanta, jehož funkce bývá v mnoha případech nezastupitelná. Pouze on může žákům umožnit pracovat s vysoce specializovanými přístroji, on má k dispozici nejnovější informace o dané problematice, on může žákovi poradit správný směr postupu řešení, může s ním veškeré problémy podrobně prodiskutovat: konzultant tedy neřeší úlohy za žáka, ale vede jej v jeho práci.




© KFy PřF UHK 2010